Prawo jazdy w USA
Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia samochodu na terytorium Stanów Zjednoczonych, jednak posiada kilka ograniczeń.
Po pierwsze, podczas kontroli należy przedstawić inny dokument weryfikujący tożsamość (np.paszport). Po drugie, większość stanów (w każdym stanie obowiązują wewnętrznec przepisy dotyczące prawa jazdy) określa maksymalny okres czasu, w którym można prowadzić samochód. Najczęściej jest to okres 3 miesięcy.
Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy o które można aplikować w urzędzie miasta, w ktorym prawo jazdy zostało wydane. Koszt wydania takiego dokumentu wynosi 25 PLN - dokument jest ważny przez okres 3 lat.
Dokumenty potrzebne do uzyskania międzynarodowego prawa jazdy:
• jedna fotografia o wym. 3,5 x 4,5 cm,
• kserokopia prawa jazdy,
• do wglądu oryginał ważnego krajowego prawa jazdy,
• dowód tożsamości,
• dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej.
Większość policjantów nie robi problemów widząc polskie prawo jazdy, co najwyżej może wzbudzić ono zainteresowanie. Poważne kłopoty mogą się jednak zacząć, jeżeli dojdzie do kolizji lub wypadku. Jeżeli okaże się, że okres, w którym można było prowadzić samochód na polskim prawie jazdy minął, uwikłamy się w problemy prawne związane z ubezpieczeniem. Zapewne ubezpieczalnie dotrą do informacji, iż okres posługiwania się krajowym prawem jazdy już dawno upłyną, a w takim wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania. Następstwem tego mogą być koszty naprawy własnego samochodu i ew. drugiego poszkodowanego na nasz rachunek.
Dlatego warto skorzystać z okazji i wyrobić sobie stanowe prawo jazdy.
Instytucją zajmująca się wydawaniem prawa jazdy w USA jest DMV (Department of Motor Vehicles), w zależności od stanu aplikowanie o lokalne prawo jazdy jest zróżnicowane pod kątem procedur i dokumentów jak również tego czy jest się lub nie rezydentem danego stanu.
Przykładowo stan Nowy Jork w pełni uznaje międzynarodowe prawo jazdy, natomiast stan Kalifornia wcale nie wymaga międzynarodowego prawa jazdy.
Na stronie DMV można znaleźć informacje na temat obowiązujących praw w poszczególnych Stanach:
Wyrobienie prawa jazdy w USA
Wyrobienie prawa jazdy w USA jest sprawą bardzo prostą z punktu widzenia zdania samego egzaminu, natomiast może być nieco trudniejsze w kwestii organizacyjnej.
Test pisemny jest dość prosty pod warunkiem, że zapoznamy się wcześniej z przepisami obowiązującymi w danym stanie.
Egzamin na prawo jazdy składa się z 3 elementów, egzaminu praktycznego, testu na wzrok, oraz egzaminu praktycznego. Egzamin praktyczny wymaga wcześniejszego umówienia sie na konkretny termin.
DMV nie zapewnia samochodu podczas egzaminu, więc należy stawić się z własnym lub wypożyczonym samochodem.
Podczas aplikowania o prawo jazdy należy przedstawić dokumenty tożsamości o konkretnej wartości punktowej.
Przykładowo w Nowym Jorku trzeba przedstawić dokumenty o łącznej wartości równej 6 punktów. Paszport ma "wartość punktową" równą 3. Wraz z paszportem można przedstawić kilka innych dokumentów weryfikujących tożsamość jak np: Social Security Number (2 punkty); karta biblioteczna lub rachunek za prąd (po jednym punkcie).
Pomimo kilku niedogodności wynikających z procedury aplikowania nie powinno być większego problemu z wyrobieniem prawa jazdy w USA, zwłaszcza jeżeli poświęci się trochę czasu na załatwienie formalności i przygotowanie do egzaminu.
Jeżeli macie uwagi lub chcielibyście dodać cos od siebie prosimy o przesyłanie wiadomości pod: [email protected] postaramy sie zamieścić wasze uwagi na naszych stronach.
Uwagi uczestników programu:
Nick
|
Uwaga:
|
Klusek
|
(..) mianowicie zanim wyruszy się w miasto, w wyznaczone miejsce samochodem MUSI podjechac osoba która prawo jazdy posiada sam byłem świadkiem ze odesłali osobe która przyjechała sama nawet jesli nie jest to wymagane jakimś prawem to myśle ze warto by zamieścic informacje że lepiej kogoś ze sobą zabrać ;), ja zdawałem w Chicago ;) pozdrawiam
|
Peter
|
Od kilkunastu czy nawet kilkudziesieciu lat ,niemozliwe jest zrobienie prawa jazdy w stanach jesli osoba starajaca sie o nie nie posiada Social Securyty Number. Jest to w formie karty ( dokument wielkosci prawa jazdy)z numerem nadanym przez Urzad Sekretarza Stanu.Odpowiednik naszego PESEL.A karte Social Securyty Number nie wydawane sa od 2005 roku,jesli osoba przebywajaca na terenie USA ma wize na pobyt czasowy. ( turystyczna)
|
|
|
|
|