Work and Travel - Zakwaterowanie
Podczas pobytu na Work and Travel student samodzielnie opłaca koszty związane z mieszkaniem!
Często pracodawca ma możliwość zapewnienia lub polecenia uczestnikowi niedrogiego zakwaterowania i posiłków w czasie trwania programu.
- Koszt przeciętnego zakwaterowania wynosi 200 - 500 USD miesięcznie. Wszystkie formalności z tym związane są załatwiane przez pracodawców, oni też najczęściej bezpośrednio pobierają opłatę za zakwaterowanie z wypłat pracowników.
- Zakwaterowanie jest zapewniane przez pracodawcę głównie w miejscach pracy takich jak: park rozrywki czy park narodowy, gdzie trudno samodzielnie znaleźć mieszkanie.
- Jeśli pracodawca oferuje zakwaterowanie, zwykle pobiera kaucję, która nie ulega zwrotowi jeśli uczestnik wyprowadzi się przed ukończeniem pracy.
- Niektórzy pracodawcy pozwalają swoim pracownikom na zmianę zamieszkania po wcześniejszym uprzedzeniu
- Niektórzy pracodawcy nie zgadzają się na indywidualne organizowanie zakwaterowania lub nie pozwalają go zmienić po wpłacie kaucji.
Ważne ! Prosimy pamiętać o poinformowanu pracodawcy i fundacji sponsorującej o każdej zmianie miejsca pobytu.
W przypadku, gdy pracodawca nie proponuje pomocy w załatwieniu zakwaterowania bądź student decyduje się na indywidalne zorganizowanie lokum, można wtedy wynająć mieszkanie z innymi uczestnikami programu. Apartament, dom lub motel - wybór należy do Ciebie! Jednakże szukając zakwaterowania na własną rękę można napotkać na wiele trudności - czasami bywa to wręcz niemożliwe, zwykle jednak można znależć ciekawą (tzn. tańszą) ofertę niż ta proponowana przez pracodawcę. Wynika to z faktu, że większość pracodawców musi z góry opłacić zakwaterowanie dla dużej ilości osób i na określony okres, co wiąże się ze znacznymi kosztami.
Studenci najczęściej wynajmują mieszkanie grupowo, ponieważ najłatwiej w ten sposób obniżyć koszty. Wynajęcie całego apartamentu lub domu może kosztować od 500 - 1000 USD/miesięcznie. Do tego należy doliczyć kaucję/depozyt za pierwszy miesiąc (i czasem ostatni), wynajem mebli, ubezpieczenie, podłączenie telefonu oraz kablówki. Niestety taka opcja wiąże się z koniecznością jednorazowej wpłaty znacznej sumy pieniędzy na początku - związanej z opłaceniem czynszu oraz kaucji. Można również spróbować dogadać się z właścicielem motelu i u niego wynająć pokój. Negocjowany czynsz najcześciej jest płatny tygodniowo i zależy od ilości osób oraz okresu na jaki jest wynajmowany pokój. Pokoje są umeblowane, posiadają telewizor, lodówkę, czasem ekspres do kawy czy kuchenkę mikrofalową, oferowana jest cotygodniowa zmiana pościeli, ręczników i środków higieny osobistej oraz dostęp do basenu, natomiast nie ma dostępu do kuchni. Nie trzeba także płacić depozytu.
Short-Term Housing
Przez pierwsze dni Twojego pobytu w Stanach możesz potrzebować zakwaterowania na okres kilku dni zanim znajdziesz lokum na dłuższy okres czasu. Radzimy dokonać rezerwacji wcześniej, przed Twoim przylotem do Stanów.
Zanim przylecisz do USA zapytaj swojego pracodawcę o porady i sugestie w znalezieniu mieszkania - wielu pracodawców pomaga w zorganizowaniu głównie tymczasowego zakwaterowania przez podanie kontaktów. Każdy uczestnik ma mieć zapewnione co najmniej tymczasowe zakwaterowanie przed wylotem do USA (np. w motelu, hotelu), aby móc już na miejscu rozejrzeć się w okolicy w celu poszukiwania miejsca zamieszkania na okres pracy. Szukając mieszkania należy upewnić się czy znajdują się tam meble, zapytać o transport publiczny i czynsz, bezpieczństwo okolicy.
Możesz wynająć mieszkanie - będziesz musiał wtedy podpisać umowę najmu. Niekiedy nie ma możliwości podpisania umowy na krótki okres czasu. Radzimy unikac podpisywania umów na dłuższy okres czasu. Przed podpisaniem umowy upewnij się na jaki okres zostanie ona zawarta.
- https://www.zillow.com/
- https://www.airbnb.pl
- www.apartmentlist.com
- www.apartments.com
- ogłoszenia drobne w lokalnych gazetach i prasie, niedzielne wydania prasy z podziałem na sekcje;
-
tablice ogłoszeniowe na uniwersytetach i collegach, zdarza się, że studenci udostępniają swoje mieszkania na okres wakacji letnich; "Campus Housing Office" - listy dostęponych mieszkań w oklicy, zwykle dostępne tylko dla studentów danej uczelni, lecz niekiedy istnieje możliwość z korzystania z tych list dla jadących przez fundację Intrax;
-
tzw. "boarding" czyli możliwość wynajmu pokoju w domu u rodziny mieszkającej w okolicy, za rozsądną opłatą;
Koszt życia w USA jest różny, zależny od stanu w jakim się przebywa. Wschodnie metropolie jak Nowy Jork, Boston są szczególnie drogie. Miasta jak San Francisco czy Los Angeles na zachodnim wybrzezu także może być kosztowne. Nieco wyższy poziom płac w tych miejscach nie gwarantuje Ci bardziej wygodnego poziomu życia biorąc po uwagę koszty transportu, wyżywienia, rozrywek.
Zakwaterowanie podczas podróży w Stanach:
Podróż po Stanach warto zaplanować dużo wcześniej. Wtedy też łatwiej znaleźć zakwaterowanie w korzystnej cenie. W dużych miastach czasem bardzo ciężko jest znaleźć zakwaterowanie od zaraz dlatego doradzamy wcześniejsze rezerwowanie. Najczęściej pobierane jest 10% zaliczki.
Youth Hostels: Schroniska młodzieżowe. Istnieje około 300 schronisk prowadzonych przez American Youth Hostels Association ( pokoje wieloosobowe ). Aby skorzystać z tego typu zakwaterowania musisz być członkiem organizacji. Cena członkostwa jest dość tania i możliwa do nabycia przez internet odwiedzając stronę www.iyhf.org.
YMCA/YWCA także może zapewnić niedrogie tymczasowe zakwaterowanie. Aby uzyskać więcej informacji zadzwoń na "Y's Way International" pod numerem 212-308-2899 lub odwiedź ich stronę. www.ymca.net
Motele oraz hotele: Istnieje wiele tanich moteli na terenie USA. Motele są także dobrą opcją dla małych grup, gdyż często są to ceny za pokój, a nie od osoby.
- http://www.hiusa.org
- www.hostels.com
- www.super8.com
- www.usalodging.com
- www.orbitz.com
- www.travelocity.com
- www.hostelworld.com
- www.expedia.com
- www.vegas.com
-
www.hostelbookers.com
Bed & Breakfasts:
www.innsandouts.com
Uniwersytety: Wiele uczelni wyższych oferuje niedrogie zakwaterowanie w ich mieszkaniach studenckich. Jesli w okolicy miejsca, które planujesz odwiedzić znajduje się uniwersytet lub college skontaktuj się z birem na kampusie i zapytaj o możliwość zakwaterowania. Zalecamy dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem.
Campsites:
Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym biurem.
ul. Grzybowska 2 lok. 15
00-131 Warszawa
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 11.00-19.00
email: [email protected]
tel. 22 331 00 50 wew. 505
Znajdź nas na Facebook'u KLIK
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: wiadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.